Beat Nedir ? Nasıl yapılır ? Beat yapma programları

Günümüzde popüler haline gelen, hip hop ,rap, trap altyapılı müzikler yaygınlaştıkca beat, beat yapmak ve beatmaker terimleri kulağımıza çok sık gelmeye başladı. Böylelikle sıkça duyduğumuz beat kelimesi , beat nedir ?sorusunu sormamıza öncelik etti. Aslında BEAT ingilizce bir müzik terimi olmasının yanı sıra türkçe karşılığı (vuruş)'dur. Hemen aklınıza kavga dövüş gelmesin :) Ritmik vuruşlardan bahsedilmektedir. Beat yapmak demek vuruşları ayarlamaktır. Bu vuruşlar bona(sadece ritmik) ve melodik (hem ritmik hem solfej hali)olabilmektedir . Örnek verecek olursak: Kick Hi hat clap gibi Drum kit parçaları bonadır (kısaca sade ritmiktir). Ritmin üstüne çalınan bell,piyano,pad bunlar ise melodiktir. İki farklı müzikal terimlerin bir araya gelmesiyle beat yapılmış olur.

Doğru beat nasıl yapılır ?


Beat nasıl yapılır ? sorusunu sorduğumuzda cevap olarak beatmaker olmalısın denilmektedir. Beatmaker olabilmek için yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyim. Doğru beat yapabilmek için yapacağınız tarzı iyi bilmeniz gerekiyor. Varsayimdan yola çıkarak cok iyi bir pop müzik dj siniz fakat rap müzik tarzında bilginiz ve fikriniz yok. Herkes kendi tarzını iyi yapacaktır. Bu işin doğrusu yaptığınız tarzı iyi bilmektir.Beat yapma programları nelerdir ?


Beat yapmak için müzik yapma programlarına (Daw) ihtiyacınız vardır. Dawlar hemen hemen benzer özellikleri taşımaktadır. Müzik programının iyisi kötüsü olmaz. Hangisine alışırsanız sizin için iyisi odur. Bir sonraki blogda ise daw karşılaştırması yapacağım. Başlıca çok kullanılan dawları sırasıyla aşağıda listeliyorum.

  • Logic Pro x ( Mac os ) Tercihen kullanım alanı (Electronic - Basit kullanım)

  • Studio one ( Mac os ve Windows ) Tercihen kullanım alanı ( Her tarz vst plugin atamaları kolaylığı)

  • Cubase ( Mac os ve Windows ) Eski dawlardan eski Aranjörlerin vazgeçilmezi

  • Fl studio ( Mac os ve Windows ) (Hip hop rap kolay rtim oluşturabilme)

  • Ableton live ( Mac os ve windows ) Daha çok elektronic Dj tercihi

  • Pro tools ( Mac os ve windows ) Kayıt ve mix stüdyolarının Edit ve kayıt kolaylığı sağlamasından oldukça fazla kullanılır.

  • Garage Band (Mac os) Apple firmasının kullanıcılarına hediye ettiği ücretsiz Logic pronun kısıtlı versiyonu) Müziğe yeni başlayacak olanlar için başlangıç için ideal Logic pro ya geçmeden iyi bir deneyim olabilir. Beatmese&Msstüdyo - MURAT CANER ÇAKIR

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör