Aranjör ve Beatmaker nasıl olunur hangi özellikleri taşımalı? Önemli 10 Madde.

En son güncellendiği tarih: 22 Kas 2020

Yüksek olması gereken hayal gücümüz mü ? Hayır !! Bu degil :) Üst düzey müzik teorisi ve nota armonisi bilmek mi? Hayır bu da değil :)) Peki çok iyi enstrüman mı çalmamız gerekir? Hayır bu hiç değil :)) Gördüğünüz gibi sorular ve cevaplar tek başına bir anlam ifade etmemekte. Öyleyse ne yapmak gerekli? Hangi ozelliklere sahip olunmalı? Bunun gibi bircok sorularınızı duyar gibiyiz ve siz söylemeden biz cevaplayalım:) Aranjör veya beatmaker olabilmek için aşağıda belirttiğimiz özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Hadi gelin birlikte bakalım.. 1.Müzik ve armoni bilgisi,

2.Hayal gücünüz düşünülebilir yaratıcı karakteriniz yüksek olmalı,

3.Müzik tarzlarını enstrümanların karakterlerini bilmeniz gerekiyor,


4.Bir rock müzik yapacaksanız rock müziğini ve rock müzikte çalınması gereken enstrümanlara hakim olmalısınız. Kisaca bir bass gitar bir davul partisi yazabilmelisiniz.


5.Teknolojiye ilgi duyup yakından takip etmelisiniz. Müzik teknolojileri alanında kendinizi sınırlı tutmamalısınız.


6.Piyano klavyesine hakim olmalısınız. Günümüz şartlarında sizlerinde bildiği gibi tüm müzik tarzlarının altyapıları midi klavye ile yapılmakta. Klavye çalamıyorsanız işiniz biraz daha zor.

7.Mix mastering eğitiminde temel bilginiz olmalı . Yaptığınız her kayıt melodi ve frekanslardan oluşmakta. Fekansları doğru kullanmalısınız. Yanlış eq comp kullanımı güzel olan şarkınızı bir anda dinlenemeyecek kadar kötü bir duruma sokabilir.


8.Kulağınız iyi ve algınız hızlı olmalı. Neden ? diye soracak olursanız, şarkısını yaptirmak isteyen bir besteci demosunu verip seslendirdiği anda sizin melodiyi kolaylıkla algılayıp icra etmeniz gerekmekte .


9.Daw kullanımına hakim olmalısınız. Aranje etmek aslında türkçe de düzenleme demektir. Tıpkı bir fotoğrafçının photoshopa hakim olduğu gibi sizinde Cubasei,Logic pro x, Studio one benzeri müzik yapım programlarına hakim olmalısınız.


10.Kendinizi tek bir tarzda kısıtlamamalısınız. Bir beatmaker sadece rap altyapısı yapıyorum diyerek Türk sanat müziği dinlememezlik yapmamalı. Günümüz dönem dönem müzik tarzları popülerliğini değiştirmektedir. Ufkunuz geniş, müziğe bakışınız evrensel olmalı. Şimdi ben sizlere soruyorum. Bu özelliklere sahip misiniz? Cevabınız EVET ise iyi bir aranjör ve beatmakersınız. :) Cevabınız HAYIR ise 10 madde de açıklanmış olan şartlar hedefiniz olmalı.. Siz yeter ki inanıp isteyin.. İnanmak başarmanın yarısıdır.

Aranjörlük beatmaker arasındaki fark nedir?

Beatmakerlara daha çok ritim tasarımcısı diyebiliriz. Tarz olarak hip-hop Rap altyapıları yaparlar. Aranjörler ise genel olarak müziğe bakarlar. Yelpaze müziğin tüm yapım aşamalarını dikkate alırlar. Fakat bana göre iyi bir beatmaker iyi bir aranjördür. İyi bir aranjörde iyi bir beatmakerdır. Beatmese&Msstüdyo - MURAT CANER ÇAKIR #beat #beatal #aranjör #aranjörlük #beatmakernasılolunur #beatmakeraranjörfarkı #aranjörnasılolunur #msstudyo #beatmese #beatsat #müzik #armoni


348 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör